Ministrul Culturii a demisionat. Scandal uriaș după derapajul verbal al lui Demeter András: „Vând radioul la ruși cu 5 milioane de euro și îmi bag p…a în interesul național, că eu sunt ungur”

Premierul demis Ilie Bolojan a luat act de retragerea din funcție a ministrului Culturii, Demeter Andras Istvan, după scandalul provocat de declarațiile sale Anunțul a fost făcut de purtătorul de cuvânt al Guvernului, Ioana Dogioiu.

„Domnul ministru a demisionat, a publicat demisia în care precizează că a făcut demersurile către Parchetul de pe lângă Judecătoria competentă pentru declanşarea demersurilor necesare în vederea verificării autenticităţii respectivului material. Demisia de onoare a fost depusă, premierul a luat act de această demisie, este, cum ar veni, ireversibilă, domnul ministru Demeter Andras părăseşte funcţia”, a declarat Ioana Dogioiu, într-o conferinţă de presă la Palatul Victoria.

Ea a adăugat că, a remarcat o desolidarizare a UDMR pe acest subiect.

„Cred că subiectul îl putem considera, în acest moment, închis, câtă vreme chestiunea a fost soluţionată foarte repede. Domnul ministru a demisionat şi premierul a luat act de demisia ministrului Culturii”, a mai afirmat Dogioiu.

Ministrul Culturii a demisionat din funcție, în contextul scandalului pe care l-au provocat declarațiile sale referitoare la achiziția postului Radio Chișinău. Demeter Andras Istvan a făcut o postare pe Facebook în care și-a prezentat demisia.

„Niciodată nu m-am lipit/agățat de scaun. Când am simțit că este mai corect am renunțat la mandatul de director de teatru, de președinte al radioului și procedez astfel și acum, cand imi depun mandatul de ministru pe masa premierului. Fără ezitare. Acum, spre deosebire de situațiile anterioare, trebuie să îmi prezint și scuzele pentru a fi generat, involuntar frământări și divizare în societatea noastră contemporană și așa încărcată și împovărată de tensiuni. Îmi cer scuze față de cei care se simt jigniți și față de cei care se simt trădați.
Rămân convins că actele și faptele mele în interesul cultural național și al celui care conferă adevărată frumusețe și plus-valoare a interculturalității din România, au dovedit și vor dovedi contrariul a ceea ce se afirmă acum despre mine. Mulțumesc tuturor celor care îmi acordă, în continuare, încrederea lor”, a transmis în ultimul mesaj Demeter Andras

Preşedintele UDMR, Kelemen Hunor, i-a cerut ministrului Culturii, Demeter Andras Istvan, să demisioneze şi să-şi ceară scuze, după apariţia unor înregistrări audio în care acesta foloseşte un limbaj vulgar. Mesajul liderului UDMR vine la scurtă vreme după ce ministrul a anunțat că intenționează să se retragă de la Ministerul Culturii.

„A fost făcută publică o înregistrare audio în care ministrul Culturii, Demeter Andras Istvan, vorbeşte, într-un limbaj inacceptabil, despre interesul public şi se referă inclusiv la identitatea sa maghiară într-un mod care oferă spaţiu stigmatizării comunităţii noastre. Declaraţiile din această înregistrare sunt inacceptabile. În comunitatea noastră politică nu există loc pentru un limbaj vulgar şi grosolan sau pentru glume iresponsabile, legate de interese ruseşti. Identitatea maghiară nu poate fi invocată pentru a justifica afirmaţii inacceptabile”, a afirmat Kelemen Hunor, într-o postare pe Facebook.

El a spus că, în această situaţie, există o singură cale corectă: demisia ministrului.

„I-am cerut lui Demeter Andras Istvan să demisioneze din funcţia de ministru al Culturii. De asemenea, îi solicit să îşi ceară scuze tuturor celor pe care i-a jignit prin declaraţiile sale, inclusiv membrilor comunităţii noastre”, a transmis Kelemen Hunor.

Ministrul Culturii, Demeter András, și-a anunțat demisia din funcția de ministru al Culturii după incidentul în care a fost implicat. El susține că nu a făcut afirmațiile care-i sunt atribuite și pune toate povestea pe seama contextului politic actual. El susține că este vorba despre o operațiune de discreditare și pretinde că este o victimă.

„Traversăm o perioadă foarte dificilă economic, financiar, politic. Suntem în căutarea unui nou guvern, a unei personalități în jurul căreia să se coaguleze atmosfera necesară ieșire din acest impas. Acum mă trezesc și eu, dar și guvernul din care fac parte, formațiunea politică și comunitatea căreia îi aparțin, într-o situație care este surprinzătoare. Mi s-au atribuit niște afirmații pe care nu-mi amintesc să le fi făcut, mi s-au atribuit niște afirmații de o gravitate care sunt contrazise de faptele mele, de realizările mele de pe scena publică, din 1993 încoace. Mi se atribuie o conduită care nu mă caracterizează.

Mi s-a atribuit o conduită care nu mă caracterizează. Nu-mi amintesc să fi avut loc o astfel de afirmație din partea mea. Nu-mi amintesc să fi spus acele cuvinte.

Nu cred că eu sunt acea persoană care spune că nu o interesează interesul național. Nu cred că eu sunt acea persoană care afirmă că interesul Rusiei este deasupra intereselor Moldovei sau ale României. În perioada 2010-2011 și în 2012, când am fost președintele Radioului, am făcut tot ce mi-a stat în putință să repar acea teroare pe care rușii au provocat-o atunci când au împușcat toți jurnaliștii români de la Radio România din Chișinău, din perioada aceea.

Deci, este un nonsens. Nu am altă explicație decât aceea că cineva are alte interese. Cineva dorește să discrediteze pe toată lumea prin mine, printr-o exprimare băgată în gura mea — cu sau fără tehnologie modernă, cu sau fără ajutorul inteligenței artificiale, rămâne de văzut. Va trebui și voi face demersurile pentru ca autoritățile competente în materie să facă analizele respective și să spună dacă într-adevăr acea înregistrare este autentică sau nu. Dacă acest lucru s-ar adeveri, atunci sunt dispus să fac tot ceea ce trebuie — și nu trebuie să fac mare lucru: trebuie să mă retrag din funcția pe care o dețin și trebuie să cer scuze tuturor pentru greșeala pe care aș fi făcut-o.

Dar eu cred că, în acest moment, datorez scuze pentru simplul fapt că am ajuns în această situație. Pentru simplul fapt că mi se poate atribui de către cineva — coleg sau nu, jurnalist sau oricine altcineva — o astfel de atitudine, o astfel de conduită. Vă cer scuze pentru simplul fapt că, prin felul meu de a fi, de a gândi și de a acționa, am alimentat, într-o formă sau alta, această posibilitate ca lucrurile să fie exploatate în acest sens.

Da, speța despre care discutăm datează din perioada în care eram președinte și, respectiv, membru al Consiliului de Administrație al Societății Române de Radiodifuziune. În acea perioadă, după ce am făcut achiziția acțiunilor pentru dobândirea unui post de radio care funcționează și acum și este un actor autentic și valoros în peisajul mediatic din Republica Moldova, a urmat o perioadă foarte complicată, cu multe cercetări penale și foarte multe dosare. Fiecare în parte a fost soluționat cu clasare, cu netrimitere în judecată sau cu renunțarea la urmărirea penală. Acea etapă rămâne pentru mine o perioadă de grea încercare psihică, din toate punctele de vedere, iar orice amintire a acelor episoade este una dureroasă. De aceea, eu nu neg că o astfel de discuție ar fi putut avea loc, dar niciodată și în niciun caz în termenii în care apare în acea presupusă înregistrare audio.

Asta este declarația mea, asta este vocea mea, acestea sunt greșelile mele de exprimare — așa cum mă cunoașteți cei care mă cunoașteți, așa cum mă puteți accepta sau nu cei care mă acceptați sau nu. Rămâne să vedem ce vor spune autoritățile competente, iar eu vă asigur pe această cale că voi lua decizia cea mai adecvată.

Voi renunța la calitatea mea de ministru al Culturii, pentru că nu-mi doresc ca, printr-o decizie greșită, să atrag și mai multe probleme asupra acestei atât de fragile coaliții de guvernare, în aceste momente atât de complicate, de grele și de dificile. În această perioadă, iată încă o dovadă că polarizarea societății, diferența flagrantă de opinii și de convingeri ajunge la niște profunzimi neîntâlnite până acum.

Vă mulțumesc pentru tot sprijinul de până acum, vă mulțumesc celor care sunteți alături de mine și vă mulțumesc și acelora care sunteți în dubiu, care vă îndoiți. Vă mulțumesc și celor care îmi trimiteți mesaje de condamnare. Este de înțeles. Și eu aș fi la fel de indignat și de supărat în locul vostru astăzi, dacă aș vedea că un ministru, un demnitar al statului român, ar face asemenea afirmații.

Nu-mi rămâne decât să vă asigur că, indiferent care va fi decizia mea, a premierului sau a președintelui Uniunii Democrate a Maghiarilor din România, eu rămân același. Același Demeter András István care întotdeauna, în fiecare funcție publică sau privată pe care a avut-o, a contribuit la ceea ce și-a asumat prin jurăminte, la ceea ce credea și crede că are nevoie țara, că are nevoie România”, a spus Demeter Andras.

Un material audio făcut public îl arată pe ministrul Culturii, Demeter András István (UDMR), într-o discuție în care folosește un limbaj extrem de vulgar și face afirmații controversate, inclusiv despre „interesul național” și despre identitatea sa etnică.

Declarație șocantă a ministrului Demeter András István

Înregistrarea audio ar fi fost făcută la finalul anului trecut și face parte dintr-o discuție dintre Demeter András István și angajați ai Ministerului Culturii. Ministrul ar fi povestit colaboratorilor reacția pe care a avut-o în 2012, când Parchetul General l-a audiat într-un dosar de corupție care investiga o posibilă fraudă la Radio România în urma achiziției postului Radio Chișinău din Republica Moldova.

„Zic: Doamna procuror, puteți să vă jucați cât vreți, dar dacă eu mă enervez, eu mă duc acum, că încă suntem în consiliul de administrație – toți ceilalți care am votat banii ăștia încă suntem în conducerea radioului -, mergem frumos, îi anunțăm pe ruși, vindem radioul cu 5 milioane (n.red., de euro), dumneavoastră nu mai aveți pretinsul prejudiciu, statul român va câștiga, va fi pe profit. Și îmi bag p(…)la în interesul național, pentru că eu sunt ungur!

Deci dumneavoastră ar trebui să-mi dați o statuie, că am făcut ce voi n-ați fost în stare, și dumneavoastră mă fu(…)eți cu p(…)la îndoită aicea”, a spus ministrul Demeter András István, conform înregistrării publicată de site-ul 2mnews.ro.

Contactat de publicația respectivă, ministrul nu a infirmat existența înregistrării.

„Era o discuție despre abuzurile care au urmat… Noi (n.red. – Consiliul de Administrație al Radio România) ne-am asumat această achiziție. Apoi s-a deschis un dosar care a anchetat un posibil prejudiciu creat statului român și așa a venit vorba despre interesul național… Nu am ce să neg.

Am spus procuroarei că dacă nu contează interesul național, pentru că interesul național era să nu cumpere Rusia și postul să continue să emită în limba română, atunci poate fi vândut Rusiei și România își recuperează banii.

Eu sunt ungur, cetățean român de etnie maghiară. Dar în contextul respectiv, pe fond, nu-mi reproșez nimic, pentru că am slujit, pe plan intern și extern, interesul României… Dosarul a fost clasat după 2 ani. Practic, era o povestire anecdotică din 2011-2012, când a avut loc…

Nu putem pune semn de egalitate între o anecdotă și o poziție personală, indiferent că e în civil sau în calitate oficială…”, a declarat, telefonic, ministrul Demeter.

Ulterior, ministrul Culturii a revenit și a acuzat că înregistrarea e un fake.

„Ideea conform căreia interesul național ar fi fost pentru mine, în calitate de ministru al culturii, sau în funcțiile anterior deținute, un subiect de batjocură este contrazisă prin fapte.

Prin demersuri și reușite care demonstrează exact opusul. Nu pot decât să condam scoaterea din context și, mai mult – neauzind înregistrarea la care faceți referire -, realizarea unui material cel puțin editat dacă nu contrafăcut, mi se pare un demers îngrijorător”, a scris Demeter András István într-un alt răspuns pentru site-ul 2mnews.ro.

Sursa: b1tv.ro

Articolul Ministrul Culturii a demisionat. Scandal uriaș după derapajul verbal al lui Demeter András: „Vând radioul la ruși cu 5 milioane de euro și îmi bag p…a în interesul național, că eu sunt ungur” apare prima dată în Olt Alert.

Sursa: olt-alert.ro – vezi articolul

Alte articole