Intervenție pe DN18, în Pasul Prislop: opt tone de material antiderapant împrăștiate

Drumarii au intervenit pe DN18, în zona Pasului Prislop, pentru a asigura condiții sigure de circulație în contextul schimbărilor meteo din ultimele ore.

Potrivit informațiilor transmise de autorități, în zonă s-a acționat cu un utilaj specializat, fiind împrăștiate aproximativ opt tone de material antiderapant pe carosabil.

La această oră, în pasul montan fulguiește, iar în apropierea vârfului se semnalează ceață, ceea ce poate reduce vizibilitatea pentru șoferi. Cu toate acestea, partea carosabilă este curată, însă umedă.

Conducătorii auto sunt sfătuiți să circule cu prudență, să adapteze viteza la condițiile de drum și să păstreze o distanță corespunzătoare în trafic, mai ales în zonele unde vizibilitatea este redusă.

Sursa: JurnalMM.ro – vezi articolul

Alte articole