Ecoaqua și serviciile esențiale oferite călărășenilor…

Apa este un serviciu esențial pentru fiecare familie. Tocmai de aceea,  este nevoie de mai multă responsabilitate și de mai mult respect între noi, ca oameni și ca membri ai aceleiași comunități.
Din păcate, există încă situații în care apa este consumată ilegal, prin branșamente neautorizate sau prin alte metode care afectează întregul sistem. Iar consecințele nu sunt suportate doar de cei care aleg să încalce legea, ci de toți cetățenii care își plătesc corect facturile, lună de lună.
În ultima perioadă, au început să apară tot mai multe sesizări și reclamații venite chiar din partea cetățenilor, vecini, colocatari sau oameni care consideră, pe bună dreptate, că nu este normal să suporte costuri mai mari din cauza unor consumuri ilegale.
Nu este drept ca oamenii cinstiți să plătească mai mult din cauza unor abuzuri făcute de alții.
În perioada următoare, controalele privind consumul ilegal de apă vor fi intensificate, iar acest subiect va fi tratat cu maximă seriozitate. Personalul societății și al multor primării se implică personal pentru ca aceste situații să fie identificate și oprite, cu respectarea legii și cu respect pentru cetățenii care aleg corectitudinea.
Nu se doresc conflicte și nici măsuri care să creeze tensiuni. Se doresc ca regulile să fie respectate de toți, iar costurile să fie împărțite corect și echitabil. Cu un apel la înțelegere și responsabilitate.
Când unii aleg să fure, nota de plată ajunge, în cele din urmă, la toți ceilalți. Iar asta nu este nici corect, nici normal pentru cetățeni.

Post-ul Ecoaqua și serviciile esențiale oferite călărășenilor… apare prima dată în Atitudinea din Calarasi.

Sursa: AtitudineaDinCalarasi.ro – vezi articolul

Alte articole