Darius Vâlcov, fost ministru de Finanțe, fost primar al municipiului Slatina și unul dintre oamenii influenți din zona economică a PSD în perioada guvernării conduse de Liviu Dragnea, va ieși din penitenciar. Tribunalul Vrancea a admis contestația depusă de acesta împotriva unei hotărâri anterioare a Judecătoriei Focșani și a dispus liberarea sa condiționată. „Admite contestația formulată de condamnatul Vâlcov Darius Bogdan și dispune liberarea condiționată a acestuia din pedeapsa de 5 ani închisoare. Dispune punerea de îndată în libertate a condamnatului, dacă nu este reținut sau arestat în altă cauză”, se arată în soluția instanței. Hotărârea Tribunalului Vrancea este definitivă, ceea ce înseamnă că fostul demnitar poate părăsi Penitenciarul Focșani, în lipsa unei alte măsuri preventive sau condamnări care să îi blocheze eliberarea. Decizia vine după ce, în primăvara acestui an, Judecătoria Focșani îi respinsese cererea de liberare condiționată. Vâlcov a contestat soluția, iar dosarul a ajuns la Tribunalul Vrancea, care a schimbat verdictul primei instanțe.
Condamnarea care l-a trimis după gratii
Darius Vâlcov a fost condamnat definitiv în mai 2023, de Înalta Curte de Casație și Justiție, la șase ani de închisoare cu executare, într-un dosar devenit cunoscut public drept „Dosarul Tablourilor”. Fostul ministru fusese acuzat de trafic de influență și spălare de bani, într-o anchetă care a pornit de la perioada în care acesta conducea Primăria Slatina. Potrivit acuzațiilor formulate de procurori, Vâlcov ar fi primit bani în legătură cu atribuirea și derularea unor contracte publice. Ancheta a scos la iveală nu doar suspiciunile privind modul în care ar fi fost obținuți banii, ci și încercările de a le ascunde proveniența prin achiziții de bunuri valoroase, inclusiv opere de artă. Dosarul a rămas în memoria publică prin detaliile spectaculoase apărute în timpul anchetei: bani, lingouri de aur și tablouri despre care procurorii au susținut că ar fi fost cumpărate prin interpuși. Direcția Națională Anticorupție anunța, în 2015, că au fost identificate 101 tablouri despre care existau indicii că ar fi fost achiziționate prin persoane interpuse, cu bani presupus obținuți din infracțiunile cercetate. Într-un seif lăsat spre păstrare unei persoane apropiate, procurorii au indicat sume importante de bani, trei lingouri de aur cu o greutate totală de trei kilograme și mai multe lucrări de artă, între care tablouri inscripționate Renoir, Jean Cocteau și Aurel Acasandrei. Pe lista lucrărilor identificate au apărut, de asemenea, nume importante ale artei românești și internaționale, precum Pablo Picasso, Andy Warhol, Nicolae Tonitza, Ștefan Luchian, Gheorghe Petrașcu, Corneliu Baba sau Horia Bernea.
După condamnarea definitivă din 2023, Darius Vâlcov nu a fost găsit imediat de autoritățile române. Fostul ministru s-a aflat în Italia, unde s-a predat ulterior autorităților. După procedurile judiciare derulate acolo, el a fost extrădat în România în august 2023, pentru executarea pedepsei.
De la șase ani la cinci ani
Situația juridică a fostului ministru s-a schimbat în noiembrie 2025, când Înalta Curte de Casație și Justiție i-a admis, în parte, un recurs în casație. Instanța supremă a constatat intervenirea prescripției pentru fapta de trafic de influență, dar a menținut condamnarea la cinci ani de închisoare pentru spălare de bani. Astfel, pedeapsa rezultantă de șase ani a fost redusă la cinci ani. În același timp, magistrații au menținut dispozițiile privind confiscarea sumei de 6,2 milioane de lei, precum și măsurile asigurătorii până la concurența acestei sume. Reducerea pedepsei nu a însemnat o rejudecare completă a faptelor sau o anulare a întregii condamnări, ci efectul unei căi extraordinare de atac admise parțial, pe fondul prescripției pentru una dintre infracțiuni.
The post Darius Vâlcov iese din închisoare. Fostul ministru, liberat condiționat în „Dosarul Tablourilor” appeared first on Indiscret in Oltenia.












