Comuna Sânger a rămas poticnită undeva la hotarul dintre secole, dar nu despre asta scriu, cât despre feuda care a dus la referendumul pentru demiterea primarului – referendum inițiat de fostul primar. Instituția Prefectului a anunțat că referendumul privind demiterea primarului Vasile Grec va avea loc în 14 iunie.
L-am sunat pe fostul primar, Alexandru Măgheran, pentru o declarație despre motivele care l-au determinat să adune semnăturile pentru referendum și, săptămâna trecută, am fost până în Sânger, la primărie, unde am discutat cu primarul în funcție.
„M-a determinat modul de lucru al actualului primar care are un stil, așa, abuziv, de a-și bate joc de toți oamenii care nu l-au votat și încet-încet și de ăia care l-au votat. O aroganța, așa, ieșită din comun, nu poți sta de vorbă cu el, parcă ar fi ca pe vremuri prim-secretar. A mutat arhiva într-un loc neadecvat, fără persoană autorizată, în fosta grădiniță. (…) A preluat întăbulările la terenuri, a renunțat la firma contractată și le face el. În loc să fie de ajutor pentru oameni, văd că îi pune pe drumuri, în instanțe și prin tribunale. În 30 de ani, oamenii au cumpărat cu hârtii de mână, au schimbat între ei amplasamentele și acuma vine și le face el după bunul lui gust, fără acordul oamenilor”, a declarat Alexandru Măgheran.
Primarul Vasile Grec a declarat că a contestat atât semnăturile strânse, cât și ordinul emis de Prefectura Mureș.
E o devălmășie de acuzații dintr-o parte în alta, câteva vor fi clarificate în instanțe, existând deja acțiuni în acest sens, altele vor rămâne în folclorul comunei.
Cât despre motivele reclamate de Alexandru Măgheran pentru demiterea primarului Vasile Grec, cele mai grave acuzații cred că sunt cele legate de măsuri și/sau acțiuni care pot afecta dreptul la proprietate al unor cetățeni din Sânger.

Până la pământ. „Povestea este lungă”
„Conflictul este vechi. Din păcate, în 2016 a pornit această… Eu am stat liniștit la Mureș, am plecat în 96 din Sânger. Am fost în 92-96 primar. În 2016, mă întâlnesc cu un locuitor al comunei, o locuitoare, care m-a întrebat nu vreau să vin înapoi să-i ajut că au o situație deosebit de grea în comuna Sânger. Exista un primar care nimic nu respecta din lege, eu vă arăt numai un exemplu: e o angajare a fiicei lui, semnată de el, ca și consilier personal. Până în 2020, o fost angajată. Povestea este lungă. Eu pot să scriu în multe volume acest conflict. Din partea mea nu e niciun conflict. Eu am câștigat niște alegeri cinstite, până la urmă. (…) Acest om s-a hrănit din Primăria Sânger. (…) Între timp, pe fondul nemulțumirii, m-am înhămat la un lucru extrem-extrem de greu. Să reabilitez oarecumva inclusiv starea morală a oamenilor, care era una degradantă și este încă. Și, al doilea, să facem ceva pentru comună. Starea noastră este una dezastroasă în comuna”, a declarat primarul Vasile Grec.
„Cu mine, de când am fost (primar n.r.), din 2004, stă acolo și mă tăt caută. Caută, caută, caută. Nu știu, îi justițiar sau arhivar să vadă istoricul meu?! Cu ce rol a venit el aici? La oameni le spune că rolul lui e să-mi distrugă familia și să mă duc în pușcărie io. Din 2016, ăsta mi-a făcut 42 de procese. Mai am câteva pe rol acuma. Toate cu minciuni și cu falsuri”, a susținut fostul primar, Alexandru Măgheran.
Acesta mai spune că situația în care e comuna e cauzată tocmai de conflictul cu Vasile Grec, susținând că în timpul mandatului din perioada 2020-2024 nu puteau fi ținute ședințele de Consiliu Local din cauza actualului primar, consilier local (Partidul Verde) pe-atunci. „Venea și zicea: no, am plecat. Părăsea sala și nu puteam ține ședința (din lipsă de cvorum n.r.). S-a întâmplat 3 luni consecutive și ne-am desființat. Asta și-o dorit. Am funcționat 3 ani singur, fără consiliu, și a durat până am avut cadrul legal să dau dispoziții să demarez proiecte pentru rezolvarea problemlor. Au fost 4 ani morți. Canalizarea, cadastrarea, grădinița – pe toate eu le-am făcut, datorită mie sunt proiectele.”
Despre angajarea fiicei, fostul primar a declarat: „Am angajat-o consilier personal, pentru că aveam nevoie de om la stația de pompe. Aia era acolo, în curte la noi, și fata se ocupa, îmi spunea când trebuia să-mi dea citirea și pornea pompele când era nevoie, că se decuplau și nu mai porneau din cauză că nu era apă suficientă. Ea le urmărea de aproape. Trebuia supravegheat continuu.”

Pământurile
Vasile Grec consideră că lucrările de cadastrare au fost principalul motiv pentru inițierea referendumului de demitere. „Cadastrarea – aici e marea problemă din cauza căreia s-a întâmplat acest fenomen. Oamenii au deținut pământurile fără documente legale. Sigur că eu prin această cadastrare am văzut absolut orice bucățică de teren. Eu știu ce-i cu ea. Ar trebui să știe comisia, n-ar trebui să fie un totalitarism până la urmă, că eu pot să fiu subiectiv sau pot fi obiectiv. Eu am încercat să fiu obiectiv cât am putut.”
„Ăsta vine cu aberații că io i-am luat pământul. Eu când am venit la Primăria Sânger, l-am găsit pe fecioru-so, cu declarații de pământ de 15,45 hectare și pe el (pe fostul primar n.r.) cu 5 hectare și ceva. Cu atâta l-am găsit, în condițiile în care el o lăsat aici, eu am preluat. Și acum, vine cu pretenția să-i intabulez eu, să-i trec eu la posesie, 82 de hectare. Adică cum? Tu n-ai plătit impozit, n-ai nicio dovadă că ești proprietar sau că ești cumpărător de bună credință și să trec eu. De aici vine problema. Pământu-i problema”, a declarat primarul. „Nici la registrul agricol nu l-a trecut. Într-un singur an a trecut pământul ăla, într-un singur an. O vrut să fenteze statul, să nu plătească, o crezut că rămâne primar o veșnicie. Să nu plătești după 60 de hectare impozitul e o sumă”, a adăugat primarul.
„Tot pământul îi declarat în registrul Agricol și nu o vrut să-l treacă la taxe și impozit. L-o trecut înapoi la vreo 10 persoane de la care am cumpărat noi, dublură în registru Agricol. Și am mers și am plătit noi impozitul la persoanele acelea”, a răspuns fostul primar.

„Ăsta o făcut reformă, nu cadastrare”
Fostul primar, Alexandru Măgheran susține că a dobândit prin moștenire sau prin cumpărare suprafețele de teren. „Eu am hârtiile acasă de-atâta vreme și el nu pune la întăbulări nimic. 6 hectare din 80?! Indiferent cu analizezi, pui posesia și dacă… a cui îi vine și contestă și-l ia înapoi. Nu face el legea. Asta-i legea cadastrării, făcută de el? La el în calculator e tot. Acuma vreau să-l dau la poliție să vină să i-l ieie. Să vadă ce mișmașuri o făcut și pe câți i-o împroprietărit acuma cu pământ după 30 de ani. Ăsta o făcut reformă, nu catastrare.”
„Tot ce are omu în sat îi la el în calculator, le-o încurcat ca la Babilon. Tot ce are primăria îi în calculatorul lui, îi fac sesizare și la DNA și la poliție”, a mai spus Alexandru Măgheran.
Fostul primar a mai declarat că procesul de cadastrare a început în timpul mandatului său, Primăria Sânger obținând o finanțare de 2 milioane de euro. „El când a venit și a preluat, eu am semnat fișele de cadastrare și tot – mai era ceva, el a venit și le-a anulat toate. A luat de la zero arhiva, singur în birou și sâmbăta-duminica cu apropiații lui.”
„Nu mi-a fost predat nimica”
„La predare, normal, secretara și primarul trebuiau să-mi predea arhiva. Nu mi-a fost predat nimica. Am găsit acolo la secretariat un morman mare de hârtii. AM chemat și de la Prefectură să vadă. Calculatoarele nu mi-au fost predate. Mi-au blocat accesul la calculatoare. Nu au lăsat parole, nimic. Secretara, consilierul juridic și încă vreo două persoane au plecat și m-au lăsat fără nicio informație. Sigur, am plătit o firmă de arhivare. Acum, o prelucrăm noi. Uitați, la cutia a cincea, acuma m-am apucat ca să le punem în ordine, să arate așa cum trebuie să arate o arhivă”, a declarat primarul Vasile Grec.
„La cadastrare, n-am întârziat să eliberez la nimeni fișele de punere în posesie, adeverințele de APIA. Pe singurul pe care l-am întors de câteva ori a fost ginere-so, pentru că nu deține acte pe pământ. Până la urmă, i-am dat pe o suprafață mai mare decât deține el în adevărat cu vreo cinci hectare. Nu i-am luat acel drept la subvenție, deși pământul îl folosește fără să aibă absolut niciun fel de document”, a susținut primarul.
„Vi se pare normal să vină așa cu hârtia să-i semnez fără să verific nimic? L-am verificat, pe el l-am verificat, dar până la urmă tot am zis: lasă să ieie subvenție, nu mă deranjează, nu-i a mea, folosește pământul și, acuma, în lege scrie: care îl folosește. Chiar dacă îi fără acte, îi fără acte, dar, de la toamnă, sigur că nu-l va mai folosi, i-l iau și-l dăm la cine are”, a mai spus Vasile Grec.
„Noi lucrăm cu firma cu care avem contract la nivel național, e firma TBL Grup de la Cluj, pe care i-am ajutat, că până la urmă nu io am făcut documentele. Eu i-am ajutat să poziționăm, să verific suprafețele. EI au făcut lucrarea finală. Asta încă nici n-au terminat-o. Din cele cinci predări pe care le avem, patru sunt predate, trei sunt recepționate, a patra e în curs de recepție”, e explicat primarul.
„Ăsta e calculatorul meu personal”
„Ăsta e calculatorul meu personal, pentru că primăria nu deține calculatoare pe care să pot lucra, pentru că crapă în secunda doi. Nici nu duce, nici nu-ți poate deschide un fișier de genul ăsta. Cu programul meu, că eu am firmă de proiectare – autorizat tot. Sigur, suntem într-un program de digitalizare și o să luăm scule noi”, mi-a spus Vasile Grec.
L-am întrebat dacă nu i se pare în neregulă să-și folosească calculatorul proprietate privată pentru cadastru. „Eu am șters de pe el informațiile mele și nu mă interesează astea, i le las oricând pe stick ce am pe Sânger. Am trei calculatoare la mine aici, pe care le-am adus eu. Nu-l duc acasă că nu mă interesează.”
E ok să folosiți patrimoniul firmei dumneavoastră pentru treburile primăriei? „Acuma, îi a meu, îs a mele toate, pe compania mea.”
„Să fie mamă, tată, pentru mine nu contează, trebuie să lucrăm corect, eu și în familie am mers pe acest principiu. Restul îs povești. Dacă ai un milion de euro mai mult sau mai puțin, nu contează. Sau dacă ai un leu mai mult… că un milion – deja-i bine, că nu mai contează, dar dacă nu-l ai… (…) Dacă eu pot fi învinuit de ceva, să mă învinuiască. Cu dovezi, eu stau în fața oricui, nu cu povești nemuritoare”, mi-a mai spus primarul Vasile Grec.
„Am lucrat sâmbăta și duminica, adică am făcut arhivarea la perioada cât a fost el primar: 2014-2015. Uitați: 2015, hotărârile de Consiliu Local, eu în weekendul ăsta, le-am pus, le-am aranjat, le numerotăm, cu opis. (…) Absolut nimica nu o fost făcut. Erau o grămadă de hârtii puse grămadă, în niște dulapuri, așa unul peste altul, fără nimica, fără niciun Dumnezeu”, mi-a mai spus primarul.

Bătaie și pe școala ponosită
Alexandru Măgheran l-a acuzat pe primarul în funcție că a schimbat directoarea școlii. „Pune directoare de școală fără concurs, o schimbă pe directoarea prin concurs. O amenințat-o până a plecat săraca. (…) Comunismu n-o murit, numa un pic s-o odihnit.”
Primarul a spus că fosta directoare „nu a făcut nimic la școală” și că nu l-a sesizat că sunt probleme cu mâncare de programul Masa Caldă. „O dată nu o venit la mine să-mi spună, domnul primar nu-i bună mâncarea sau să facem ceva. O dată nu a interesat-o. Nu o venit o dată la mine să-mi spună, domnul primar, avem nevoie că trebuie să. Era în Școala Sânger un mucegai pe jos. O mizerie de nedescris. Era pus parchet pe perete.” Despre noua directoare a spus că gospodărește foarte bine școala.
Am sunat-o pe fosta directoare, nu a dorit să facă declarații, doar a confirmat faptul că actualul primar a făcut presiuni asupra sa, în special în social media, pentru a renunța la postul de director al școlii. A contrazis acuzațiile aduse de primar, catalogându-le drept minciuni.
În același timp, noua directoare l-a acuzat pe fostul primar de comportament agresiv, Alexandru Măgheran a declarat că a fost o înscenare.
Post-ul Sângeru-n flama referendumului sau când omul smintește locul apare prima dată în Stiri din Mures, Stiri Targu mures – Liderul presei muresene.









