Elevii Colegiului Național „Eudoxiu Hurmuzachi” au obținut rezultate excelente la ediția 2026 a concursului național „Chimia – Artă între Științe”, organizat de Universitatea Politehnica din București – Facultatea de Inginerie Chimică și Biotehnologii.

Competiția, una dintre cele mai prestigioase din țară la acest nivel, a reunit sute de elevi din întreaga Românie, provocându-i să combine cunoștințele solide de chimie cu creativitate și aplicații practice.
Delegația Colegiului Național „Eudoxiu Hurmuzachi” Rădăuți a obținut șapte punctaje maxime de 100 de puncte, un rezultat remarcabil care confirmă excelența școlii în domeniul științelor exacte.
Palmaresul complet al ediției 2026:
Premiul I (Punctaj Maxim – 100 puncte):
- Noelia Ivancu (cl. a IX-a D)
- Gabriela Cristea (cl. a IX-a D)
- Ștefan-Ionuț Caciur (cl. a IX-a D)
- Diana Bodnar (cl. a IX-a C)
- Alexandru Irimescu (cl. a IX-a C)
- Diana Elena Rotaru (cl. a IX-a C)
- Ioan Simota (cl. a IX-a C)
Premiul I:
- Anamaria Filimon (cl. a X-a C) – 97 puncte
- Mihaela Filimon (cl. a X-a C) – 97 puncte
- Vlad Ianuș (cl. a X-a C) – 94 puncte
- Vasile Strugari (cl. a IX-a C) – 94 puncte
Premiul II:
- Magdalena Ihnatiuc (cl. a IX-a D) – 85 puncte
- Matei Prelipcean (cl. a X-a D) – 85 puncte
- Andrada-Izabela Bibicu (cl. a IX-a D) – 82 puncte
Mențiune:
- David Finkel (cl. a X-a C)
Majoritatea elevilor premiați au fost pregătiți de prof. Silvia Bulgariu, iar un elev de prof. Constantin Ichim.
The post Colegiul Național „Eudoxiu Hurmuzachi” Rădăuți, loc de frunte la concursul național „Chimia – Artă între Științe” appeared first on NewsBucovina.

















