Inspectorii sanitar-veterinari din cadrul ANSVSA au dispus ieri, 10 aprilie, ca aproximativ 1,5 milioane de ouă din judeţul Vaslui, să fie retrase de la comercializare din cauza suspiciunilor de contaminare cu Salmonella.
Potrivit informaţiilor preliminare, ouăle proveneau de la găini crescute în două ferme din judeţul Galaţi deţinute de un om de afaceri din judeţul vecin şi urmau să fie distribuite în zeci de magazine. Analizele de laborator au relevat că aproximativ 60.000 de găini din cele două exploataţii sunt infectate cu această bacterie extrem de periculoasă.
Prefectul judeţului Vaslui, Eduard Andrei Popica a afirmat că ouăle au fost puse sub sechestru şi nu mai pot fi comercializate. Activitatea de comercializare a produselor companiei a fost suspendată temporar.
Se fac verificări inclusiv pentru a se stabili cum a fost posibil ca produse provenite din ferme infectate să fie colectate şi transportate.
The post Alertă sanitară. Ouă contaminate cu Salmonella! first appeared on Ziar independent din Galați.
















