Sepsi OSK începe noul sezon cu o victorie clară pe teren propriu

Sepsi OSK a câştigat vineri primul meci din noul sezon al Ligii 1 de fotbal, împotriva Academica Clinceni, scor 2-0.

Pentru echipa din Sfântu Gheorghe au marcat Rajko Rep în min. 56, care s-a aflat la debutul în Liga 1, şi Bogdan Mitrea în min. 84.

Sepsi a făcut un joc bun, în ciuda căldurii foarte mari de la ora meciului, şi a dominat partida de la un capăt la altul.

Înainte de startul partidei, conducerea clubului din Sfântu Gheorghe l-a felicitat pe Gabriel Vaşvari pentru meciul 100 în tricoul lui Sepsi în Liga 1.

Pentru Sepsi urmează meciul din deplasare cu Spartak Trnava pe 22 iulie în prima manşă a turului 2 preliminar din Conference League.

Echipele de start:

Sepsi: Niczuly – Dimitrov, Tincu, Mitrea, Ispas – Gonzalez, Vașvari, Păun – Aganovic, Chunchukov, Bărbuț
Rezerve: Began – Achahbar, I. Dumiter, Ștefănescu, Bojic, R. Pep, Ashkovski, H.Sousa
Antrenor: Leo Grozavu

Clinceni: Păun – Pashov, Bilali, Patriche – Achim, Cioiu, Cascini, Moulin, Vanzo – Chandarov, Gavra
Rezerve: Ș. Dobre, Vellios, Jutric, Ventura, De Amorim, Kazlauskas, Longher, I. Ștefan
Antrenor: Ilie Poenaru

Stadion: Municipal, Sf. Gheorghe

Arbitru: Iulian Călin / A1: Ovidiu Artene, A2: Ciprian Danșa

Desfăşurarea partidei:

1’ Începe meciul.

4’ Ocazie Sepsi. Păun șutează puternic din marginea careului, însă execuția sa ocolește spațiul porții oaspeților.

7’ Aganovic vede primul cartonaș galben al partidei. Centralul Iulian Călin consideră că jucătorul lui Sepsi a simulat în careul advers.

23’ Vanzo este avertizat pentru o tragere din spate asupra lui Bărbuț.

29’ Cascini face o greșeală în propria jumătate de teren, Vașvari recuperează, iar mijlocașul ilfovenilor își trântește la pământ adversarul pentru a împiedica o fază periculoasă a lui Sepsi.

39’ Ocazie Sepsi. „Gol turcesc” al lui Mitrea. Fundașul lui Sepsi execută bine o lovitură liberă, însă mingea lovește doar exterior plasei porții celor de la Clinceni.

45+2’ Pauză.

46’ Start în actul secund.

46’ Schimbare la Sepsi. Bărbuț s-a accidentat pe finalul primei reprize, iar Ashkovski este trimis în locul său.

46’ Schimbare la Sepsi. Aganovic este înlocuit de Rep.

52’ Bilali este al treilea jucător al oaspeților care vede cartonașul galben.

56’ GOOOOL Sepsi! Slovenul Rep execută năprasnic o lovitură liberă de la aproximativ 17 metri și îl lasă fără replică pe goalkeeper-ul Academicii.

60’ Schimbare la Academica. Chandarov iese, intră Vellios.

61’ Schimbare la Academica. Iese Cioiu, intră Kazlauskas.

64’ Schimbare la Sepsi. Chunchukov îi lasă locul lui Bojic.

68’ Ocazie Sepsi. Duel între cei doi Păun de pe teren. Mijlocașul gazdelor șutează din interiorul careului, însă este blocat de portarul ilfovenilor.

70’ Bară Sepsi. Rep trimite o torpilă de la mare distanță, însă Păun este din nou la post și respinge în bară.

74’ Schimbare la Academica. Cascini îi lasă locul lui Ventura.

78’ Schimbare la Sepsi. Ispas nu mai poate continua, iar Dumitrescu îi ia locul în teren.

81’ Schimbare la Sepsi. Eder Gonzalez iese, intră Dumiter.

84’ GOOOOOL Sepsi! Bogdan Mitrea șutează de la mare distanță, Păun pare stăpân pe situație, dar scapă inexplicabil mingea printre picioare, iar aceasta se scurge dincolo de linia porții.

90’+3 Final de meci. Sepsi câştigă cu 2-0 şi se află pe primul loc în clasament.