„Paralele inegale” Bucureşti – Brest

CSM Bucureşti – Rostov-Don 23-23 şi Brest Bretagne – SCM Râmnicu Vâlcea 37-24, în runda a doua din grupele Ligii Campionilor la handbal feminin. Un egal cât o victorie în faţa finalistei de anul trecut a Final Four-ului de la Budapesta şi o înfrângere la scor, care însă nu anulează şansele campioanei României de a accede în grupele principale. În Polivalenta bucureşteană, s-au duelat echipe pretendente la supremaţie care se cunosc foarte bine, cu toate noutăţile intervenite la nivelul loturilor – jucătoare, antrenori. „Ştiam că Vyakireva este cheia jocului”, a spus Crina Pintea. La fel de bine, şi Anna Vyakireva, care a punctat de 12 ori, adică de trei ori mai mult decât Crina Pintea şi Dragana Cvijic la un loc, ar fi putut spune că, de partea română, Denisa Dedu, în prima repriză, şi Jelena Grubisic, în a doua repriză, au fost cheia acestui 23-23, scor strâns, meci dramatic, adică spectaculos. În ultimele 20 de secunde, cu 23-23 securizat pe tabelă, „tigroaicele” (care, vinerea trecută, şi-au meritat renumele cu vârf şi îndesat) au avut atacul, pe care l-ar fi putut converti într-un succces răsunător. Torstensson a greşit pasa la pivot, cum s-a mai greşit de nenumărate ori în cele 60 de minute fierbinţi, iar tabela a rămas ca înainte. Chiar şi aşa, CSM Bucureşti a crescut vizibil în calitate prin cooptarea ca antrenor principal a lui Adrian Vasile. „Nu aş zice că spiritul de luptă ne-a lipsit până acum, dar acum parcă ne-am trezit”, a subliniat Lekic, 8 goluri, cea mai în formă jucătoare a CSM în partida de la Polivalentă. În Brest Arena franceză, cu o capacitate de 4.000 de locuri, campioana României a scăpat printre degete câteva aruncări de efect, psihologic vorbind, în debutul partidei cu „elevele” lui Laurent Lezeau, asistat în sală de Olivier Krumbholz, iar scorul a urcat repede la 0-3. Adevărat, au avut-o în faţă pe Sandra Toft, specialistă în hipnoze. Pop-Lazic, Niakate şi Gros, pe contraatac, au ţinut o lecţie cu public despre frumuseţea jocului de handbal. N-a fost de mirare că tabela indica la pauză 9-22, înjositor pentru o campioană. Am oftat cu toţii a uşurare când în dreptul echipei pregătite de Florentin Pera (cu probleme de sănătate, din nefericire) a apărut, în fine, un prim număr din două cifre. Glibko, Fraga Fernandez, Samara da Silva, Liscevic, luate om la om, luate şi la „întrebări”, de adversare solide, dinamice şi inventive, cu aruncări teleghidate, şi-au pierdut încrederea. Repriza a doua, dacă mai poate fi vorba de o consolare, s-a încheiat egal 15. A nu se uita că Franţa reprezintă o mare putere în handbalul feminin, campioană mondială şi europeană, cu o infuzie de capital uriaşă. Brest câştigase şi la Podgorica, cu Buducnost (35-32), exact acolo unde, în runda următoare, va evolua SCM Râmnicu Vâlcea. Evoluţie să fie!

Sursa: indiscret.ro – vezi articolul