LIVE BLOG Liga 1 sezonul 2019-2020. Program prima etapă, rezultate, informații de ultimă oră. Dan Petrescu, scandal după CFR – Poli Iași 1-1: „Viciere de rezultat! Două penalty-uri am avut”

Cu partida de vineri, 12 iulie, dintre FC Voluntari şi Sepsi Sfântu Gheorghe a început o nouă ediţie a campionatului primei noastre divizii, Liga 1. Formatul este acelaşi ca şi în precedentele ediţii, cu 14 echipe, şapte partide de etapă. La finalul sezonului regulat se împarte competiţia în play-off, locurile 1-6 şi play.-out locurile 7-14. Meciurile vor putea fi urmărite pe Look Sport și Look Plus și pe Telekom Sport.

UPDATE, 13 iulie, ora 23:15. Dan Petrescu, antrenorul lui CFR Cluj, a vorbit după remiza 1-1 cu Poli Iași:  „Jucam acasă primul meci și voiam să câștigăm. N-am mai văzut așa ceva. Un arbitraj pro Poli Iași din minutul 1 până în minutul 90. Am avut două penalty-uri clare, iar la golul lor a fost fault în prealabil. Arbitrajul a viciat rezultatul. Am jucat foarte bine în prima repriză, dar fotbalul se joacă 90 de minute. E normal, sunt jucători care n-au meciuri, am făcut multe schimbări. Iași nu are nicio vină că a fost ajutată de arbitri. Îi felicit pe jucători și pe Teja, au jucat bine. Dacă aveam VAR azi, era simplu. Ar fi fost o victorie liniștită. O calificare cu Astana ne va readuce moralul. Sper să avem un moral bun și publicul să vină la meci pentru a ne ajuta” – a spus Mario Camora la Look Sport.

UPDATE, 13 iulie, ora 23:15. Mario Camora, căpitanul celor de la CFR Cluj  a vorbit după remiza 1-1 cu Poli Iași: „Ne-am fi dorit să câștigăm primul meci din campionat, mai ales că ne-ar fi ajutat la moral pentru duelul de miercuri. Am intrat un pic mai relaxați după pauză. Cu Astana trebuie să dăm gol și să nu primim. Ne va fi foarte greu dacă vom primi gol. Trebuie să ne odihnim acum și să vedem ce greșeli am făcut pentru a le îndrepta ” – a spus Mario Camora la Look Sport.

UPDATE, 13 iulie, ora 22:53. CFR Cluj şi Poli Iaşi au remizat, scor 1-1, în prima rundă a noului sezon. Deac a deschis scorul în minutul 23, în timp ce Mureşan a înscris în proprie poartă în minutul 62. CFR va juca miercuri returul cu Astana, după ce a fost învinsă în meciul tur, scor 1-0.

UPDATE, 13 iulie, ora 20:00 Astra Giurgiu a terminat la egalitate, scor 2-2, cu cei de la FC Botoșani. Giurgiuvenii au fost conduși la două goluri, dar au reușit să recupereze deficitul și să salveze un punct. Desfășurarea meciului este aici.

UPDATE, 13 iulie, ora 10.30. Azi se joacă două meciuri din prima etapă a sezonului 2019 – 2020. Astra Giurgiu primește vizita celor de la FC Botoșani, de la ora 18.00, pe stadionul Marin Anastasovici, iar CFR Cluj se duelează în Gruia cu Poli Iași, de la ora 21.00.

UPDATE, 12 iulie, ora 20:25. Voluntari şi Sepsi au încheiat la egalitate primul meci al sezonului din Liga 1, scor 0-0.

UPDATE, 12 iulie, ora 17:30. Echipele de start la Voluntari – Sepsi, primul meci al noului sezon:

FC Voluntari: Mitrev – Vlad, Armaş, Balaur, Miranda – Gheorghe, Căpăţînă, Gorobsov, Costin – Deac, Popadiuc. Rezerve: Rîmniceanu, Leasă, Achim, Buliga, Mihalcea, Bălan, Stoica. Antrenor: Cristiano Bergodi.

Sepsi: Niczuly – Dimitrov, Tincu, Barisic, Fl. Ştefan – Vaşvari, Flores, Velev – I. Fulop, Dumiter, Hamed. Rezerve: Fejer, Popescu, Carnat, Kilyen, Ştefănescu, Adebanjo, Veress. Antrenor: Csaba Laszlo.

LIVE BLOG Liga 1 2019-2020

Ca noutăţi propuse de LPF avem sistem de arbitraj video VAR dar numai pentru toate partidele din play-off, lărgirea băncii de rezerve de la 18 la 20 de jucători, deci vor putea sta 9 pe bancă la fiecare meci în loc de 7 şi mingea Select, cu care se va juca pe toate stadioanele. Să mai consemnăm faptul că spre deosebire de sezonul trecut vom avea un singur tehnician străin din cei 14, italianul Cristiano Bergodi la FC Voluntari.

În ceea ce priveşte echipele există destule noutăţi legate de băncile tehnice. Bogdan Andone l-a înlocuit pe Mihai Teja la FCSB, Eugen Neagoe pe Mircea Rednic la Dinamo, Dan Alexa pe Costel Enache la Astra, Costel Enache pe Vasile Miriuţă la Hermanstadt, Marius Croitoru pe Liviu Ciobotariu la Botoşani, Mihai Teja pe Flavius Stoican la Iaşi şi Laszlo Csaba pe Eugen Neagoe la Sepsi Sfântu Gheorghe.

Multe schimbări de antrenori, puține transferuri importante

Ca loturi niciuna dintre echipe nu a reuşit vreo achiziţie deosebită, căutând în general jucători liberi de contract. Judecând după valoarea loturilor, lupta pentru titlu se va da cel mult în trei, între CFR Cluj, FCSB şi Craiova, cu amendamentul că şi după plecarea lui Ianis Hagi, Tudor Băluţă şi Ionuţ Vână Viitorul Constanţa promite să încurce serios în continuare pe multă lume, echipa lui Gică Hagi având mulţi tineri de mare perspectivă.

Este de văzut cum se va comporta Dinamo, care a dat afară aproape toţi jucătorii aduşi de Mircea Rednic, deşi unii şi-ar fi dorit mult să rămână, cum a fost Simon Zenke şi unii chiar au demonstrat în retur că au valoare. Doar fundaşul central lituanian Klimavicius se pare că a întrunit sufragiile noii conduceri Florin Prunea director sportiv-Eugen Neagoe. Au venit în schimb zece nume noi, ceea ce presupune o perioadă destul de lungă de omogenizare.

Liga 1 2019-2020. Dinamo l-a adus pe bancă pe Eugen Neagoe

Academica Clinceni și Chindia Târgoviște au cele mai subțiri loturi

Astra Giurgiu s-a despărţit şi ea de mulţi dintre jucători şi pare mai degrabă o necunoscută, mai ales că a ales varianta Dan Alexa pentru banca tehnică, un tehnician care a retrogradat cu Dunărea Călărași. Iași a pierdut, de asemeni, mulți jucători și Mihai Teja îl are doar pe Andrei Cristea revenit de la Craiova. În schimb, Gaz Metan Mediaș, Botoșani și chiar Hermanstadt, care s-a salvat miraculos, în ultima secundă a meciului direct cu Dunărea Călărași de la căderea directă în a doua ligă și apoi a câștigat barajul cu U Cluj, pare a ținti sus în acest sezon.

Liga 1 2019-2020. A fost bucurie mare la Târgoviște după promovare. Greu începe abia acum, meciurile de acasă jucându-se la Ploiești

Promovatele se numesc Academica Clinceni, antrenor Ilie Poenaru și Chindia Târgoviște, antrenor Viorel Moldovan și vor avea viață grea, fiind cam primele în pericol să revină vara viitoare în a doua ligă, pentru că nu au nici finanțe puternice, nici loturi de jucători capabili să ajute la supraviețuire, iar Chindia nici nu va putea juca acasă, ci la Ploiești, pe Ilie Oană, neavând stadion omologat pentru prima ligă.