LIVE BLOG amicale ianuarie 2020 echipe din România! Meciurile din pregătirile de iarnă pentru CFR Cluj, FCSB, Dinamo sau U Craiova. Gaz Metan – Lausanne 1-3, în primul amical din Spania + victorie pentru FC Botoșani. FOTO EXCLUSIV

Echipele din prima ligă a României au început pregătirea de iarnă pentru a doua parte a sezonului 2019-2020, iar FANATIK îţi prezintă un LIVE BLOG cu toate meciurile amicale pe care acestea le vor juca în luna ianuarie.

UPDATE, 14 ianuarie, ora 15:58 / FC Botoșani a câștigat primul meci amical din cantonamentul din Antalya, scor 2-1, cu formația ungară Paksi SE. Golurile moldovenilor au fost marcate de noua achiziție Marko Dugandzic, în minutele 20 și 32.

Antrenorul Costel Enache a folosit în prima repriză următorii jucători: Pap – Hăruț, Miron, Șeroni, Țigănașsu – Rodriguez, Ebenhofer – Tarșa, Ashovski, Keyta – Duganzic. În repriza a doua au evoluat: Brânză – Patache, Moescu, Mendoza, Filip – Rodriguez, Cascini – Croitoru, Florescu, Câmpanu – Keyta.

UPDATE, 14 ianuarie, ora 15:25 / Gaz Metan Mediaș a început cu stângul seria meciurilor amicale din cantonamentul iberic. Echipa lui Edi Iordănescu a fost învinsă, scor 1-3, de divizionara secundă din Elveția, Lausanne Sport.

Iordănescu Jr. a folosit două formule de start în cele două reprize:

• Primele 45 de minute: Pleșca – Velisar, Constantin, Nielsen, Roberto Romeo – Diakota, Roșu, Drăghici – Cardoso, Hora, Buș
  • După pauză: Batista – Pleașcă, Popa, Larie, Trif – Fofana Boubacar, Droppa, Paul Costea, Ciocan, Chamed – Ely Fernandes.

Ardelenii au înscris golul de onoare în minutul 89, după reușita semnată de Paul Costea.

UPDATE, 14 ianuarie, ora 14:35 / Gaz Metan Mediaș deschide seria meciurilor amicale din Spania cu un duel contra elvețienilor de la Lausanne, programat marți, de la ora 13:00.

FANATIK a aflat echipa de start aliniată de Edward Iordănescu: Pleșca – Velisar, Constantin, Nielsen, Roberto Romeo – Diakota, Roșu, Drăghici – Cardoso, Hora, Buș.

UPDATE, 13 ianuarie, ora 18:25 / Astra Giurgiu a pierdut drastic primul meci amical din această iarnă, scor 1-4, cu formația Viktoria Koln, aflată la retrogradare în liga a treia din Germania. Pentru formația lui Bogdan Andone a marcat Denis Alibec, în minutul 41. Următorul joc de verficiare al Astrei va avea loc joi, 16 ianuarie, cu formația ungară Szeged.

Știre inițială, 11 ianuarie

LIVE BLOG amicale ianuarie 2020 echipe din România. Cu cine joacă CFR Cluj

CFR Cluj s-a reunit pe 9 ianuarie şi a susţinut primele antrenamente. În perioada 11-25 ianuarie, campioana României va efectua un stagiu de pregătire în Spania, în localitatea Oliva Nova. Cu această ocazie, formaţia antrenată de Dan Petrescu va juca patru meciuri amicale, iar FANATIK te va ţine la curent cu rezultatele clujenilor în acest LIVE BLOG.

La întoarcerea din cantonamentul din Spania, CFR Cluj va juca derby-ul cu FCSB. Cel mai tare meci amical al iernii pentru campioana României va cel cu ŢSKA Moscova, formaţie care a terminat pe locul 4 în sezonul trecut din prima ligă a Rusiei.

Amicalele lui CFR Cluj în ianuarie 2020

• CFR Cluj – ȚSKA Moscova (Rusia)
  • CFR Cluj – Arminia Bielefeld (Germania)
  • CFR Cluj – Ferencvaros (Ungaria)
  • CFR Cluj – Emelec Guayaquil (Ecuador)

Amicalele FCSB-ului în ianuarie 2020. Vicecampioana merge în Spania

FCSB pregăteşte în cantonamentul din Marbella partea a doua din sezonul 2019-2020. Vicecampioana României va avea parte de condiţii de lux în Spania, unde vor fi cazaţi în Hotelul Melia Marbella Banus, aflat la 100 de metri de Marea Mediterană.

Formaţia lui Bogdan Argeş Vintilă va juca patru meciuri amicale, iar printre adversare de se numără două formaţii cu nume grele în fotbalul european: FC Basel (locul 2 în Elveţia) şi Lokomotiv Mosocova (locul 5 în Rusia).

• 16 ianuarie – FCSB – FC Basel – 11:00 (12:00 ora României) – Marbella Football Center
  • 18 ianuarie – FCSB – Karlsruher SC – 15:00 (16:00 ora României) – Centro Deportivo Arroyo Enmedio, Estepona
  • 20 ianuarie – FCSB – FC Lokomotiv Moscova – 16:00 (17:00 ora României) – Centro Deportivo Dama de Noche, Puerto Banus
  • 22 ianuarie – FCSB – Jeonbuk Hyundai FC – 16:00 (17:00 ora României) – Centro Deportivo Dama de Noche, Puerto Banus

Amicalele lui U Craiova în ianuarie 2020. Oltenii, cantonament în Turcia

U Craiova a ales să meargă în Turcia pentru cantonamentul din ianuarie 2020, iar oltenii vor juca cinci meciuri amicale. Duminică, de la ora 10:30, formaţia antrenată de Corneliu Papură va evolua contra lui Eintracht Braunschweig.

• Universitatea Craiova – Eintracht Braunschweig (duminică, 12 ianuarie, ora 10:30)
  • Universitatea Craiova – FC Aarau (vineri, 17 ianuarie 2020)
  • Universitatea Craiova – MKS Pogoń Szczecin (sâmbătă, 18 ianuarie 2020)
  • Universitatea Craiova – KGHM Zagłębie Lubin (joi, 23 ianuarie 2020)
  • Universitatea Craiova – Wolfsberger AC (vineri, 24 ianuarie 2020)

Amicalele lui Dinamo în ianuarie 2020. “Câinii” pregătesc minunea anului în Spania

Dinamo speră într-o minune în ultimele patru meciuri din sezonul regulat şi să obţină calificarea în play-off. “Câinii” au cantonamentul în Spania şi vor juca patru meciuri de pregătire la Benahavis.

• Dinamo – Dynamo Dresda (miercuri, 15 ianuarie)
  • Dinamo – Bochum (sâmbătă, 18 ianuarie)