Imaginea serii în preliminariile EURO 2020! Belgianul Boyata a purtat tricoul colegului său, Batshuayi, în meciul cu Rusia. VIDEO

Derby-ul pentru locul 1 în Grupa I a preliminariilor EURO 2020, Rusia – Belgia, disputat duminică pe arena ”Gazprom” din Sankt Petersburg, a oferit un moment care se vede destul de rar la acest nivel. Fundașul oaspeților, Dedryck Boyata, a jucat timp de o repriză cu tricoul colegului său din ofensivă, Michy Batshuayi, aflat pe bancă la această partidă.

Startul reprizei secunde a meciului din Rusia a adus stupoare în rândul fanilor belgieni care urmăreau partida. În linia lor defensivă se afla jucătorul cu numărul 23, atacantul de meserie Michy Btashuayi, și nu Dedryck Boyata, apărătorul obișnuit din echipa lui Roberto Martinez. Nu a durat mult, iar toată lumea a sesizat faptul că nu e vorba de o permutare tactică a antrenorului belgienilor, ci pur și simplu de o eroare de echipament a lui Boyata.

Fundașul legitimat la Hertha Berlin se îmbrăcase doar pe jumătate normal pentru startul actului secund. Avea numărul său obișnuit, 4, pe șort, însă tricoul nu era al său, ci al lui Michy Batshuayi, atacantul celor de la Chelsea. Lucrurile s-au rezolvat după 10 minute de confuzie, atunci când apărătorul și-a schimbat repede echipamentul eronat. Tot după pauză, în minutul 77, pe teren a intrat și cel căruia Boyata îi ”furase” tricoul, Michy Batshuayi. VEZI VIDEO MOMENTUL

Belgia, succes în Rusia și lider în grupa I

Boyata a fost în întuneric doar atunci când a fost vorba de echipament. Pe teren, fundașul de la Hertha Berlin și-a făcut datoria în fața atacanților ruși. Belgia s-a impus la Sankt Petersburg cu 4-1 și a câștigat matematic Grupa I, având 6 puncte peste ruși cu un meci rămas de disputat.

• Rusia – Belgia 1-4. Au marcat Dzhikiya 49 – T. Hazard 19, E. Hazard 33, 40, Lukaku 72